تبلیغات
دنیای جغرافیا - دانستنی های مفید جغرافیا شماره 5

دانستنی های مفید جغرافیا شماره 5

سه شنبه 5 شهریور 1392 03:19 ب.ظ

نویسنده : بهیه هاشمی
ارسال شده در: دانستنی های مفید ،
برای دیدن مطلب به ادامه مطلب مراجعه کنید
41 مرکز آسیابهای بادی خراسان نشتیفان خواف است و نشتیفان به معنی نیش طوفان می باشد
42- علت پیدایش رنگین کمان این است که نور خورشید با قطرات باران معلق موجود در هوا برخورد می کند و قطرات باران مانند منشور عمل می کند و نور خورشید را تجزیه می کند و رنگین کمان بوجود می آید.
43- اگر در نیمکره شمالی فصل زمستان داشته باشیم در نیمکره جنوبی فصل تابستان خواهد بود.
44- اگر در نیمکره شمالی فصل پاییز داشته باشیم در نیمکره جنوبی فصل بهار خواهد بود.
45- مثلث برمودا یکی از رازهای ناشناخته جهان در جنوب شرق ایالات متحده آمریکا قرار دارد.
46- بیشترین کاهش دما در شبانه روز معمولا مربوط به ساعتهای 5 تا 7 صبح است چرا که در روز زمین بوسیله خورشید گرم می شود و در شب به تدریج گرمای خود را از دست می دهد و معمولا زمین در فاصله ساعتهای 5 تا 7 صبح آخرین ذخیره های انرژی خود را از دست می دهد و به همین دلیل در این ساعات هوا سردتر است.
47- گرمای ویژه آب 5 برابر خشکی است. یعنی آب 5 برابر خشکی گرما لازم دارد تا گرم شود و به همین دلیل آبها دیرتر گرم می شوند و دیرتر نیز گرمای خود را از دست می دهند و خشکی زودتر گرم می شد و زودتر نیز گرمای خود را از دست می دهد.
48- ارتفاع پرواز هواپیما را با پا می سنجند و هر پا 30 سانتی متر است. مثلا" وقتی می گویند هواپیمایی در ارتفاع ده هزار پایی پرواز می کند یعنی در ارتفاع 3000 متری است و در رابطه با دریا در مورد فاصله، مایل دریایی بکار می برند که هر مایل دریایی 1852 متر است.
49- وجود درختان زیاد در یک محل همراه با آب و همچنین وجود دریاچه بزرگ در یک منطقه همراه با پوشش گیاهی می تواند یک میکروکلیما(آب و هوای محلی) در مقیاس کوچک در آن محیط ایجاد کند که معمولا آن محل در تابستان چند درجه از بقیه نقاط شهر خنک تر می باشد که در این رابطه می توان از میدان آبشار کاخک (میدان خرمشهر) و محدوده پارک آبی گناباد نام برد.
50 طول مدت روزها به مدت شش ماه از اول تیر تا اول دی کاهش می یابد و بر طول شب ها اضافه می شود و از اول دی ماه تا اول تیر ماه طول روزها افزایش می یابد و از طول شب ها کاسته می‌شود.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -