تبلیغات
دنیای جغرافیا - دانستنی های مفید جغرافیا شماره 4

دانستنی های مفید جغرافیا شماره 4

دوشنبه 4 شهریور 1392 07:59 ب.ظ

نویسنده : بهیه هاشمی
ارسال شده در: دانستنی های مفید ،
برای دیدن دانستنی ها به ادامه مطلب مراجعه کنید
31- لانه مورچه ها: مورچه ها در هنگام خانه سازی خاک لانه خود را به سمت جنوب می ریزند تا در هنگام وزش بادهای شمال غربی خاک به لانه شان برنگردد. پس می توان نتیجه گرفت که تل خاک کنار لانه مورچه جهت جنوب را به ما نشان می دهد با دانستن جنوب بقیه جهت ها را می‌توانید پیدا کنید.
32- ذوب شدن برف ها: چون در نیمکره شمالی آفتاب از سمت جنوب می تابد قله ها در دامنه جنوبی خود برف کمتری دارند پس سمت جنوب را به ما نشان می دهد. در زمین تخت معمولا ارتفاع برف در سمت جنوب بیشتر است. اما توجه داشته باشید که این روش به علت موقعیت های آب و هوایی گوناگون و همچنین جهت و موقعیت زمین همیشه صادق نیست.
33- پوسته درختان: پوسته درختان در جهتی که به سمت جنوب قرار دارند به علت تابش بیشتر نور آفتاب پررنگ تر و همچنین ضخیم تر است. ضمنا" شاخه هایی از درختان که به سمت جنوب هستند پررنگ تر و با برگ های سبزتر است.
34 جهت یابی به وسیله خوشه پروین: خوشه پروین مجموعه ای شامل 10 تا 15 ستاره که به شکل خوشه انگور در آسمان دیده می شود. این ستارگان خوشه مانند از شرق به سمت غرب در حرکتند اما دم خوشه همواره به طرف مشرق می باشد نتیجه می گیریم اگر دم خوشه به سمت مشرق باشد پس سر آن به سمت غرب می باشد.
35- جهت یابی به وسیله صورت بادبادکی: حدود 7 یا 8 ستاره در آسمان وجود دارد که به شکل بادبادک یا علامت سوال (؟) است که قسمتی از ستاره شکارچی است این ستارگان از شرق به غرب در حرکتند در هر حال دنباله بادبادکی آن به سمت جنوب است.
36- جهت یابی به وسیله دب اکبر: صورت دب اکبر یا هفت برادران هفت ستاره می باشند که به شکل ملافه در آسمان قرار گرفته اند. چنانچه دو ستاره آخر یعنی لبه ملافه را در نظر بگیرید و به وسیله یک خط فرضی آنها را به هم وصل نموده و 5 برابر ادامه دهید این خط به ستاره قطب شمال می‌رسد.
37- صورت ذات الکرسی: این مجموعه به شکل W یا Mمی باشد که راس زاویه آن به طرف ستاره قطبی می باشد برای اینکه ستاره قطبی را پیدا نماییم می بایست با استفاده از ستاره کم نور بین دو ستاره به عنوان نقطه کمکی فاصله بین آن دو را پنج برابر نموده تا به ستاره قطبی برسید این ستاره جهت شمال را به شما نشان می دهد.
38- پیدا کردن زمان به وسیله جهت یابی: با دانستن جهت می توان ساعت را مشخص کرد. به این ترتیب که یک نیم دایره روی زمین به طرف شمال رسم نمایید و آن را به دو قسمت مساوی شبیه به ساعت تقسیم کنید (عدد 12 باید رو به شمال باشد) سپس شاخص را در مرکز این نیم دایره به طور عمودی در زمین قرار دهید. سایه شاخص به طرف هر عددی باشد آن عدد ساعت تقریبی را به شما نشان می دهد.
39- جهت یابی به وسیله GPS، قطب نما و موبایل های موقعیت یاب
40- جهت قبله در اکثر مناطق ایران تقریبا" جنوب غربی است. برای تعیین دقیق قبله باید بگوییم دوبار در سال یعنی در روزهای 7 خرداد و 25 تیر خورشید هنگام ظهر شرعی به سمت الراس کعبه در مکه می رسد که از این راه می توان جهت دقیق قبله را تعیین کرد. شما می توانید 7 خرداد ساعت 13:48 یا 25 تیر ماه 13:57 به وقت تابستانی ایران با قرار دادن شاخصی در زمین یا با استفاده از شاقول و امتداد خلاف جهت سایه شاخص (به سمت خورشید) که در حقیقت به سمت کعبه است جهت دقیق
قبله را مشخص کنید.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -