تبلیغات
دنیای جغرافیا - دانستنی های مفید جغرافیا شماره 3

دانستنی های مفید جغرافیا شماره 3

یکشنبه 3 شهریور 1392 11:48 ق.ظ

نویسنده : بهیه هاشمی
ارسال شده در: دانستنی های مفید ،
1- در کره جغرافیایی معمولا اقیانوسها و دریاها را با رنگ آبی پررنگ، آبی روشن و کم رنگ مشخص کرده اند که هر یک نشان دهنده عمق در قسمتهای مختلف می باشد. مثلا آبی پررنگ، نشان دهنده عمق زیاد است که به نسبت رنگ آن عمق نیز کاهش می یابد. شایان ذکر است راهنمای رنگ مربوط به عمق اقیانوسها و دریاها در پایین کره جغرافیایی آورده شده است.
2- خط استوا: نام درست این خط اِستوا است که بعضی ها به اشتباه اُستوا می خوانند و ماضی و مضارع و مصدر آن بترتیب عبارت است از:اِستَوَیَ،یَستَوِیُ،اِستِواءِ
3- جغرافیا = طبیعت + انسان
4- گرمترین نقطه جهان در ایران است. منطقه گندم بریان شهداد واقع در شمال کرمان گرمترین نقطه جهان است که تابستان دمای هوا در این منطقه به 70 درجه سانتی گراد در سایه و 100 درجه سانتی گراد در سطح خاک می رسد. این منطقه در دل دشت لوت در فاصله 80 کیلومتری شمال شهر شهداد و فاصله 15 کیلومتری کلوت ها قرار دارد. منطقه گندم بریان شهداد منطقه‌ای است، شگفت انگیز با اختلاف زیاد از سطح زمین که مساحت 480 کیلومتر مربع از دشت لوت را در بر گرفته است. این منطقه مسطح و سیاه رنگ که گدازه های آتشفشانی با اشکال بسیار زیبا بر روی آن جلب توجه می کند باعث جذب بیش از حد معمول نور خورشید و افزایش دما می شود. این نقطه عجیب و دیدنی از دشت لوت شهداد که به تنهایی یک نقطه توریستی برای منطقه و استان به شمار می رود، کره ماه ایران لقب داده شده است. در این منطقه هیچ موجود زنده ای به چشم نمی خورد و هیچ باکتری نیز یافت نمی شود. علت نامگذاری آن به گندم بریان به این دلیل است که می گویند شخصی در گذشته یک شتر که بار او گندم بوده است در حوالی این منطقه گم کرده است و بعد از مدتی شتر را در این منطقه در حالی پیدا کرده که آب بدن شتر در اثر تابش آفتاب و گرمی هوا خشک شده و گندم ها در پشت او بریان شده است و به همین دلیل به گندم بریان لقب یافته است. دمای هوا از آبان تا فروردین در این نقطة کرة زمین قابل تحمل و طبیعی می باشد.
5- نام ارومیه (اورمیه) نامی است که آشوریان به آن داده اند. اور در زبان آشوری به معنای شهر است و میه به معنی آب (هم ریشه ماء عربی). پس ارومیه یا اورمیه به معنای شهر آب است. شایان ذکر است در دوران رضا خان به این دریاچه نام رضاییه داده شد. دریاچه ارومیه بعد از بحرالمیت (دریای مرده) شورترین دریاچه جهان است.
6- ایران جزء 10 کشور اول جهان از نظر وقوع بلایای طبیعی به شمار می رود و در آسیا از نظر خطر مقام ششم را دارد و از 41 بلایای طبیعی جهان 30 بلای طبیعی آن در ایران اتفاق می افتد.
7- قطب جنوب از قطب شمال سردتر است و دلیل آن وجود اقیانوس ها و دریاها در اطراف قطب شمال است. به عبارت دیگر وسعت دریاها و اقیانوس ها در قطب شمال بیشتر و خشکی کمتر است در حالی که در قطب جنوب خشکی بیشتر و دریاها کمتر است. وجود آب زیاد و رطوبت می تواند تا حدودی سردی هوا را کاهش دهد.
8- انواع روشهای جهت یابی: 1- جهت یابی به وسیله ساعت مچی: عقربه ساعت شمار را طوری به سمت خورشید بگیرید که در امتداد جهت تابش باشد یا به عبارتی سایه آن درست زیر عقربه قرار بگیرد. از مرکز ساعت به سمت ساعت 12 یک خط فرضی با نوک انگشتتان ترسیم کنید، نیم ساز زاویه بین این خط فرضی و عقربه ساعت شمار جنوب را به شما نشان خواهد داد با دانستن جنوب شما می توانید بقیه جهت ها را پیدا کنید.
9- جهت یابی بوسیله شاخص: یک چوب را به طور عمودی در زمین فرو کنید سایه سر چوب را با یک تکه سنگ بر روی زمین علامت بزنید. پس از حدود 20 تا 30 دقیقه سایه سر چوب را که تغییر کرده علامت گذاری کنید. به وسیله خطی این دو نقطه را به یکدیگر وصل کنید. یادمان باشد که سایه از مغرب به مشرق حرکت می کند چون خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب می کند. حال پای چپ خود را در سایه اول و پای راست خود را در سایه دوم قرار دهید در این حالت روبه روی سمت شمال است پشت سر جنوب سمت راست شرق و غرب سمت چپ شما است.
10- مقطع درختان: اگر مقطع درخت بریده شده ای را ببینید تعدادی دوایر متحدالمرکز مشاهده خواهید کرد. که هر یک از آنها نشانه یک سال عمر درخت می باشد. دایره های نشان دهنده عمر درخت در یک سمت به هم نزدیکتر و در سمت دیگر از هم دور خواهند شد سمتی که دوایر از هم دور خواهند شد سمت جنوب و سمتی که دوایر به هم نزدیک می شوند شمال است. (در نیمکره جنوبی عکس این پدیده صحیح است).دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -