تبلیغات
دنیای جغرافیا - دانستنی های مفید جغرافیا شماره 2

دانستنی های مفید جغرافیا شماره 2

شنبه 2 شهریور 1392 04:08 ب.ظ

نویسنده : بهیه هاشمی
ارسال شده در: دانستنی های مفید ،
11- کوههای هزار مسجد در شمال خراسان است. از آنجایی که این کوهها نزدیک به هزار ستون دارد که شبیه به ستونهای مسجد است به کوههای هزار مسجد معروف است.
12- زاینده رود: علت نامگذاری این رود به این جهت است که هر چه از بالا به طرف پایین می آید آبش زایش پیدا می کند.
13- در آذربایجان به رود، چای می گویند. مثلا آجی چای که به دریاچه ارومیه می ریزد. آب آجی چای تا نزدیکی تبریز شیرین است و از تبریز به بعد، این رود در مسیر خود از روی گنبدهای نمکی به اسم دوز دوزان عبور می کند که در زبان ترکی دوز به معنی نمک و دوزان به معنی گنبدهای نمکی است که بعد از عبور از روی این گنبدهای نمکی از شوری زیاد، تلخ می شود و بعد از آن تلخه رود نام می گیرد.
14- بسیاری از امپراطوریها را آب و هوایش ویران کرده است. هانتینگتن جغرافیدان و هواشناس معروف آمریکایی
15- شهر میاندوآب در جنوب دریاچه ارومیه قرار داد و از آنجایی که این شهر، میان دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود قرار دارد به میاندوآب معروف است.
16- خشکسالی تعریف مشخصی ندارد. مثلا" در انگلستان اگر در فاصله دو هفته باران نیاید، می گویند امسال خشکسال است. در ایران باید خشکسالی را مدیریت کنیم و با آن سازگاری پیدا کنیم و زیانهای آنرا به حداقل برسانیم. آنچه نیاکان ما آموخته اند ترسالی یک اتفاق است و خشکسالی یک قاعده.
17News به معنی اخبار است که حرف N به معنی شمال (North) و E به معنی شرق (East) و W به معنی غرب (West) و S به معنی (South) است. یعنی خبرهایی که از چهار جهت جغرافیایی است.
18- سدها را قوسی شکل می سازند و به دلیل اینکه ارتفاع آبی که وارد سد می شود به دو طرف سد بلغزد و مستقیم به دیواره فشار وارد نکند.
19- راههای اصلی کشور دارای یک شماره قراردادی (کد) می باشد که جهت آنها با این شماره نیز مشخص می شود مثلا" جاده مشهد به طرف زاهدان که از شهرهای تربت حیدریه، گناباد، قاین و بیرجند می گذرد با شماره S95 مشخص شده است که عدد 95 شماره جاده و S نشان دهنده جهت جنوب (South) است که در این مسیر ما به طرف جنوب می رویم و همین جاده از مسیر زاهدان یا بیرجند به طرف مشهد با شماره N95 مسخص شده است که عدد 95 شماره جاده و N نیز جهت شمال (North) را مشخص می کند که در این حالت ما در همین جاده به طرف شمال حرکت می‌کنیم و مثال دیگر اینکه جاده مشهد به طرف تهران و بالعکس با شماره W44 و E44 مشخص شده است که W به معنی غرب (West) و E به معنی شرق (East) می باشد. شایان ذکر است که شماره جاده ها در شناخت مسیر به رانندگان و مسافران کمک زیادی می کند.
20- کوه پالان گردن یکی از کوههای البرز مرکزی است که علت نامگذاری آن به این جهت است که وقتی از نزدیک به این کوه نگاه می کنیم به الاغی می ماند که بجای اینکه پالان روی پشت آن باشد، روی گردن آن است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -