تبلیغات
دنیای جغرافیا - دانستنی های مفید جغرافیا شماره 1

دانستنی های مفید جغرافیا شماره 1

شنبه 2 شهریور 1392 03:51 ب.ظ

نویسنده : بهیه هاشمی
ارسال شده در: دانستنی های مفید ،
1 ایران بدلیل تنوع و انواع زلزله ها، به بهشت زلزله شناسان معروف است.
2- غربی ها از روش پیش بینی زلزله بهره می گیرند و شرقی ها از روش پیشگیری آن و ما نیز باید از روش های فوق بهره مند شویم

برای دیدن دانستنی های دیگر به ادامه مطلب مراجعه  کنید
3 سیکل زلزله 7 ریشتری در ایران ده سال، با یک سال اختلاف است و در خراسان دوره آن معمولا 20 ساله یا 30 ساله است.
4 تنها شهرهای امن ایران که امکان زلزله شدید در آنها کم است اول آبادان و بعد اصفهان است و همچنین تنها شهری که در ایران زلزله های خفیف زیاد اتفاق می افتد گرمسار است که وقوع زلزله‌ها برای مردم این شهر عادی است.
5- اولین برف ایران در آذربایجان است و آخرین برف ایران نیز در آذربایجان است، به عبارت دیگر زمستان ایران در آذربایجان شروع می شود و در آذربایجان تمام می شود.
6- جنگلها قبل از انسانها و بیابانها بعد از انسان ها بوجود آمده اند.
7- قسمتهای وسیعی از کشور هلند پایین تر از سطح دریا است و ارتفاع موج در این مناطق نیز زیاد است که این کشور به وسیله ایجاد سدهایی با ارتفاع زیاد از نفوذ آب به داخل سرزمین جلوگیری کرده است و هلندی ها به همین دلیل این شعار معروف را در دنیا می دهند:
(( خداوند زمین را آفرید و هلندی ها، هلند را))
8- سونامی یا تسونامی، پدیده شرق آسیا است و یک کلمه ژاپنی است که شامل دو کلمه سو و نامی می باشد که سو به معنی ساحل و بندر و نامی به معنی موجهای بلند است. بیشتر سونامی ها یعنی حدود 80 درصد آنها در اطراف اقیانوس آرام اتفاق می افتد ولی این به آن معنا نیست که در اقیانوس هند یا اطلس یا دریای مدیترانه شاهد چنین پدیده ای نباشیم. سواحل ژاپن، آلاسکا، سواحل کالیفرنیا به شدت در معرض خطر سونامی قرار دارند و به همین دلیل در آمریکا و ژاپن به سامانه های هشدار سونامی مجهز شده اند.
9- کاترینا، نام یک طوفان در آمریکا است که از نام یک خانم در این منطقه گرفته شده است، زیرا که این خانم خیلی زود طوفانی می شده است.
10- گرینلند، نام جزیره بزرگی در شمال اقیانوس اطلس است، این جزیره متعلق به کشور دانمارک است. نام آن از دو کلمه گرین به معنی سرسبز و سبزی و لند به معنی سرزمین است. می گویند در گذشته، شخصی برای اینکه مردم را برای سکونت به این منطقه بکشاند به دروغ به مردم اعلام کرده است که به این منطقه بیایید که جای سرسبز و آبادی است و وقتی مردم به آنجا رفته‌اند، دیده اند که منطقه یخ بسته است و گفته او دروغ است و بنابراین همین نامگذاری دروغ او، روی این منطقه مانده است. این جزیره بزرگترین جزیره جهان است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 2 شهریور 1392 03:53 ب.ظ